Dziś mamy:20 April, 2024
1dn.13godz.48min.

8 najważniejszych meczów Atletico Madryt w bieżącym stuleciu

Barcelona 1-1 Atletico Madryt, 17 maja 2014 – La Liga

W maju 2014 roku na Camp Nou ważyły się losy całego sezonu ligowego. I choć pod koniec kibice gospodarzy podnieśli się na nogi i bili brawo, to jednak oklaski należały się Atletico Madrytowi. Sytuacja w tabeli wskazywała na to, że Atletico musiał uzyskać punkt na Camp Nou w dniu finałowym, aby zdobyć tytuł mistrza. Po raz pierwszy od 18 lat. Przed drużyną stało więc ogromne wyzwanie. Jednak to Barca, napędzana przez swoich fanów, od początku podjęła walkę. Kiedy piłka trafiła do Alexisa Sancheza, ten oddał genialny strzał na 1:0 z ostrego kąta. Przełom nastąpił zaledwie cztery minuty po rozpoczęciu drugiej połowy. Z rożnego bramkę dla ekipy z Madrytu zdobył niezawodny Diego Godin. Atletico utrzymał wynik do końca. Byli mistrzami – coś, co w erze mega dominacji Barcy i Realu Madryt stanowiło niezwykłe osiągnięcie.

Atletico Madryt 2-0 Barcelona, 13 kwietnia 2016 – Liga Mistrzów

Wszystko, co się tutaj wydarzyło, było możliwe dzięki wspaniałemu wysiłkowi Atletico w pierwszym meczu tydzień wcześniej, który to pojedynek również zasługuje na miejsce na tej liście. Imponująca pierwsza połowa została uwieńczona golem 10 minut przed przerwą, kiedy to wspaniały Antoine Griezmann strzelił pierwszego z dośrodkowania Saula Nigueza. Barca była bezbronna, pomimo posiadania piłki przez 77% czasu gry. Frustrację podkręcił fakt, iż nie przyznano im karnego. Kilkanaście minut później Griezmann zdobył drugiego, strzelając celnie jedenastkę. Atletico awansowano do półfinału, sprawiając miłą niespodziankę bukmacherom dostępnym dla polskich graczy.

Bayern Monachium 2-1 Atletico Madryt, 3 maja 2016 – Liga Mistrzów

Atletico przegrał ten rewanżowy mecz w ciągu 90 minut, ale uwzględniamy tu również poprzedni pojedynek z Bayernem. Atletico wygrał pierwsze spotkanie 1-0. W drugim meczu w Niemczech Xabi Alonso po odbiciu piłki z rzutu wolnego doprowadził do wyrównania. Chwilę później Jan Oblak uratował rzut karny wykonywany przez Thomasa Müllera w pierwszej połowie. Gdyby Bayern po przerwie prowadził 2:0, wszystko wskazywałoby na to, że Pep Guardiola poprowadzi swoją drużynę do finału w sezonie. Ale Atleti odpowiedział w pięknym stylu w drugiej połowie. Już po ośmiu minutach rozstrzygnął to spotkanie, zdobywając ważnego gola na wyjeździe – uderzenie, które oznaczało, że Bayern musiał strzelić jeszcze dwa razy, aby awansować. Oczywiście stało się inaczej.

Chelsea 1-3 Atletico Madryt, 30 kwietnia 2014 – Liga Mistrzów

W tym spotkaniu pierwszy gol zdobyła Chelsea. I w ten sposób zainspirowała swoich byłych kolegów z drużyny do reakcji. Po ośmiu minutach zdobyli pierwszą bramkę na wyjeździe. Tuż przed upływem godziny gry zadali zabójczy cios – przewaga Atletico oznaczała, że Chelsea potrzebowała teraz dwóch bramek, aby dostać się do finału. Miejsce Atletico w finale zostało przypieczętowane chwilę później. Atletico awansował do finału w Lizbonie, gdzie zmierzył się ze swoimi odwiecznymi rywalami – Realem Madryt.

Atletico Madryt 2-1 Fulham, 12 maja 2010 – finał Ligi Europy

Dzięki temu zwycięskiemu meczowi Atletico wrócił na mapę europejskiego futbolu. Wygrana zapewniła mu również pierwsze europejskie trofeum od 48 lat. Fulham Roya Hodgsona – drużyna złożona z zawodników, którzy nie sprawdzili się w „większych klubach” – dokonał niesamowitego awansu do turnieju w Hamburgu i był zdeterminowany, by zmierzyć się z Atletico na ich własnym terenie. Pierwszy gol był udziałem Forlana, lecz dzielni londyńczycy niemal natychmiast odpowiedzieli tym samym. Na cztery minuty przed końcem dogrywki Forlan wyprzedził Brede Hangelanda i wbił piłkę do bramki.

Real Madryt 1-2 Atletico Madryt, 17 maja 2013 – finał Copa Del Rey

Real miał szansę na zdobycie drugiego od 20 lat tytułu Copa Del Rey, ale w pierwszym od 1992 roku finale z udziałem wszystkich Madrytczyków to Atletico przedłużył imponujący rekord zwycięstw w finałach pucharu z rywalami. Osiągnął bowiem cztery zwycięstwa w pięciu finałach. Cristiano Ronaldo zdobył prowadzenie uderzeniem głową po rzucie rożnym Mesuta Ozila. Ekipa Simeone przegrupowała się jednak i szybko wróciła do ataku. Diego Costa po asyście Radamela Falcao oddał potężny, niski strzał lewą nogą i pokonał rozpaczliwie nurkującego Diego Lopeza. Ostatecznie nie udało się zdobyć zwycięskiego gola w normalnym czasie gry. Decydujący gol padł w dziewiątej minucie doliczonego czasu. Atleti utrzymał się przy piłce i przypieczętował swoje zwycięstwo.

Atletico Madryt 4-2 Barcelona: 1 marca 2008 – La Liga

Poza pokonaniem Realu Madryt, tylko wygrana z Barcą cieszy piłkarzy Atletico bardziej. To właśnie udało im się w burzliwy marcowy wieczór 2008 roku. Barca przybyła do stolicy z nadzieją na zdobycie szczytu tabeli, ale z Atletico goniącym za miejscem w pierwszej czwórce nie było to łatwe. Ronaldinho dał gościom prowadzenie w połowie godziny gry, ale to Sergio Aguero pokazał, na co go stać. Atletico zmiażdżył Barcę czterema bramkami w ciągu 35 minut. Honorowy gol dla Barcy zdobył Samuel Eto’o.

Absolwent informatyki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, specjalizujący się w Big Data. Moja pasja to sport, w szczególności piłka nożna, siatkówka i MMA. Z wyboru kibic Atalanty Bergamo i Warty Poznań. Dążę do tego, by moje teksty łączyły sferę zawodową i zainteresowania.