Dziś mamy:20 June, 2024
18.08.2024, g. 02:00
La Liga (Hiszpańska Primera Division)
Villarreal vs Atletico Madryt
Do meczu pozostało:
58dn.20godz.3min.
1 X 2 Odbierz 630 zł i typuj na eFortuna.pl Zarejestruj konto
Transmisja na żywo

Granie na dużym ekranie — co jest komputer PC czy Apple TV?

W związku z toczącą się pełną parą wojną „strumieniową” między dostawcami treści i rosnącą liczbą gospodarstw domowych oglądających treści multimedialne na telewizorach, istnieje silna potrzeba rynkowa nie tylko na usługi przesyłania strumieniowego, ale także na dekodery umożliwiające wygodny dostęp do usług za pomocą zwykłego telewizora. Apple, wraz z takimi firmami jak Roku i Amazon, wszedł na ten rynek zarówno jako producent sprzętu, jak i — ostatnio — dostawca platformy streamingowej. Godne uwagi jest to, że nowa platforma streamingowa nosząca nazwę Apple TV pozwala także na przesyłanie obrazu z gier na ekran telewizora, co zdecydowanie podnosi atrakcyjność takiego rozwiązania. A to umożliwia graczom na przykład granie w gry hazardowe z oferty kasyna vulkan-vegas.pl na swoim dużym, 60-calowym odbiorniku TV w salonie, co rzecz jasna zapewnia nieporównywalne z niczym wrażenia z rozgrywki i ogromną dawkę emocji!

To sprytne posunięcie mające na celu zarabiać na imponującej obecności firmy na rynku i podcinać skrzydła konkurencyjnym firmom, takim jak Roku i Amazon, poprzez wykorzystanie ugruntowanej pozycji Apple na rynku i doświadczenia w produkcji wysokiej klasy sprzętu. W tym krótkim artykule przyjrzymy się bliżej sprzętowi Apple TV, pomożemy zrozumieć, jak to działa i czy daje jakąś istotną

Co to jest Apple TV i jak to działa?

Chociaż bardzo chcielibyśmy zobaczyć, jak Apple wkracza na rynek telewizyjny, to jednak trzeba pamiętać o tym, że Apple TV nie jest telewizorem jako takim. Zamiast tego jest to dość specyficzny dekoder, który umożliwia konsumentom dostęp do treści typu OTT na telewizorach.

Apple TV wykorzystuje port HDMI do podłączenia do telewizora i przenosi magię strumieniowania na duży ekran w Twoim salonie. Jest również wyposażony w pilota obsługującego Siri, który dodatkowo integruje oglądanie telewizji z ekosystemem Apple.

Co to jest OTT?

Treści OTT (to skrót od angielskiego terminu over-the-top) są oferowane widzom za pośrednictwem Internetu, z pominięciem platform telewizji kablowej, nadawczej i satelitarnej, a coraz częściej z pominięciem wszystkich firm, które tradycyjnie działały jako administratorzy lub dystrybutorzy takich treści. Przykładami dostawców treści OTT są Netflix, Hulu, Disney+ i Amazon Prime Video.

Ponieważ liczba gospodarstw domowych, które nie są jeszcze połączone z usługami OTT, maleje, wielu z tych dostawców koncentruje się teraz również na tworzeniu bardziej zaawansowanego sprzętu i produkcji swoich oryginalnych treści, aby przyciągnąć nowych abonentów.

Możesz uzyskać dostęp do treści OTT za pomocą następujących rozwiązań:

 • Urządzenia z dostępem do Internetu (telefony komórkowe z systemem Android i iOS, telewizory smart TV).
 • Dekodery podłączone do telewizora (takie jak Apple TV, Nvidia Shield, Fire TV i Roku, niektóre dekodery platform cyfrowych).
 • Konsole do gier.
 • Tablety, komputery stacjonarne i laptopy.

Czy naprawdę potrzebuję Apple TV, aby uzyskać dostęp do treści OTT?

Po podłączeniu Apple TV do telewizora przez złącze HDMI zyskujesz dostęp do różnych aplikacji i usług strumieniowych na swoim ładnym, dużym ekranie telewizora. Apple TV znajduje się pod względem popularności daleko za innymi odtwarzaczami OTT, takimi jak Amazon Fire TV, Roku, Google Chromecast, a także pod względem możliwości obsługi 4K i HDR. Nie oczekuj również portu USB do odtwarzania osobistych multimediów na dysku zewnętrznym (typowy ruch ze strony Apple). Nie trzeba dodawać, że urządzenia Apple TV mają również znacznie wyższe ceny niż konkurencja.

Ale czy naprawdę tego potrzebujesz? Jakie są alternatywy? Istnieje wiele sposobów przesyłania strumieniowego wideo z Internetu na telewizor, innych niż Apple TV. Może to być na przykład Twoja stara dobra konsola do gier, telewizor Smart, Google Chromecast, inne urządzenia OTT i przeznaczone do transmisji strumieniowej TV oraz liczne, pozostałe rozwiązania.

W takim razie, do czego służy Apple TV? Niestety, Apple nie wyświetla wszystkich obsługiwanych aplikacji na swojej stronie internetowej — jeśli zastanawiasz się, czy dana aplikacja jest dostępna na Apple TV, najlepiej znajdź odpowiedź dla siebie w Google. Apple TV jest przeznaczony przede wszystkim do przesyłania strumieniowego ich zastrzeżonych treści, ale urządzenie obsługuje również aplikacje wiodących dostawców treści strumieniowych, takich jak: Netflix, YouTube, Amazon Video, Hulu, HBO GO/HBO NOW itp.

Gry 

Rosnąca popularność Smart TV popycha coraz więcej osób do korzystania z różnych aktywności na dużym ekranie i otwiera całą listę możliwości dla użytkowników. Jednym z popularnych ostatnio zastosowań są gry wideo. Oczywiście nie jest to żaden problem dla kogoś, kto dysponuje konsolą do gier dowolnego producenta. Ale czy ktoś, kto ma dobrej klasy komputer PC, powinien rozważyć podłączanie go kablem HDMI do telewizora, czy raczej warto wtedy wybrać opcję grania za pomocą Apple TV?

Zobaczmy zatem krótkie podsumowanie wszystkich opcji.

Apple TV

 • Tani. Mały. Zdecydowanie najlepsza wartość, jeśli chodzi o stosunek ceny do możliwości (podkreślamy — wyłącznie pod kątem grania, bo do obsługi treści OTT są lepsze opcje).
 • Świetne rozwiązanie jako „jednorazowa” maszyna dla usługi Zwift.
 • Współpracuje z telewizorem 4K lub FullHD.
 • Słaby pilot. Aplikacja zewnętrzna pomaga rozwiązać ten problem.
 • Tylko łączność Bluetooth. Może być to spore ograniczenie, gdy zechcesz stosować na przykład 2 pady, w zależności od używanego sprzętu. Istnieją obejścia tego problemu, ale wymagają nieco więcej wiedzy.

Typowy pecet

 • Drogi lub bardzo drogi (w porównaniu do Apple TV).
 • Absolutnie najlepsze możliwości generowania grafiki na rynku, bez porównania z innymi urządzeniami. Ale to ma swoją cenę.
 • Wielozadaniowość. Komputer PC jest po prostu standardowym uniwersalnym komputerem, a nie specjalistycznym urządzeniem do tylko jednego celu.
 • Lepsza obsługa Bluetooth.
 • Standardowa mysz i klawiatura oraz obsługa praktycznie 100% innych urządzeń, w tym pilotów i padów.

A co warto wybrać? To zależy od tego, czy Twój komputer PC „daje radę” w grach, czy też ma zbyt niską wydajność. Jeśli koszt modernizacji peceta znacząco przekracza cenę Apple TV, to ta ostatnia opcja może być po prostu bardziej optymalnym rozwiązaniem!Share

Absolwent informatyki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, specjalizujący się w Big Data. Moja pasja to sport, w szczególności piłka nożna, siatkówka i MMA. Z wyboru kibic Atalanty Bergamo i Warty Poznań. Dążę do tego, by moje teksty łączyły sferę zawodową i zainteresowania.

0 0 Głosy
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.

0
Chcielibyśmy wiedzieć co o tym sądzisz, zostaw komentarz!x