Dziś mamy:26 April, 2024
27.04.2024, g. 21:00
La Liga (Hiszpańska Primera Division)
Atletico Madryt vs Athletic Bilbao
Do meczu pozostało:
1dn.15godz.48min.
11.95 X3.50 24.00 Odbierz 630 zł i typuj na eFortuna.pl Zarejestruj konto
Transmisja na żywo

Globalne sposoby na poprawę służby zdrowia

Choć darmowe automaty do gier, wygrane w kasynach online są w stanie przynosić nam spore wygrane, to jednak nic tak bardzo nie liczy się w naszym życiu, jak zdrowie. A z tym jednak często są spore problemy, które dostrzegamy na co dzień. Kolejki do lekarzy, problemy z dostępem do specjalistów, konieczność wykupywania prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, to tylko jedne z kilku istotnych problemów, z jakimi musimy się na co dzień mierzyć. Postanowiliśmy przyjrzeć się temu, jakie w Polsce i na świecie są ciekawe pomysły na poprawę jakości służby zdrowia.

Nowa era diagnostyki

Przed pandemią wiele osób niezbyt doceniało ogromny wkład, jaki wnosi diagnostyka w medycynie. Dziś jednak wszyscy rozumieją wagę testowania. Ma to przede wszystkim związek z pandemią koronawirusa, gdzie na porządku dziennym są testy PCR czy antygenowe. Pandemia sporo zmieniła też w podejściu krajów i ich możliwości. Dla przykładu jeszcze na początku 2020 roku badania przesiewowe pod kątem koronawirusów mogły prowadzić tylko dwa kraje afrykańskie. Dziś w większości Czarnego Lądu można wykonać różnego rodzaju testy. To jest także nadzieja dla mieszkańców, którzy zyskają o wiele lepsze badania pod kątem HIV, gruźlicy, malarii czy też zapalenia wątroby. Dzięki wprowadzaniu nowych możliwości laboratoryjnych, diagnostycznych, o wiele szybciej i skuteczniej będziemy w stanie wykryć schorzenia i uzyskać lepsze wyniki zdrowotne.

Wspieranie społeczności lokalnej

Pandemia pokazała nam również, że wiele mogą zdziałać mobilne punkty medyczne. Jeszcze przed 2020 rokiem sporym powodzeniem w Polsce cieszyły i nadal cieszą się wszelkiego rodzaju mammobusy, mobilne punkty diagnostyczne. Z ich pomocą można docierać nie tylko do osób, które chciałyby wykonać sobie badania, lecz przede wszystkim tam, gdzie brakuje diagnostyki na miejscu. Dlatego też dobrym rozwiązaniem będzie zwiększenie ilości takich punktów, które będą docierać do miasteczek, zwłaszcza na obszary wiejskie, gdzie zazwyczaj do najbliższego dużego szpitala jest kilkadziesiąt kilometrów. Na świecie takie punkty także świetnie się sprawdzą, gdyż mobilni lekarze będą mogli poruszać się od wioski, miasteczka do następnego, przez co trafią do większej grupy pacjentów.

Nowa polityka medyczna

Pandemia także mocno wpłynęła na personel medyczny. Z danych zebranych w Stanach Zjednoczonych wynika, że nawet 1 na 5 osób ze służby zdrowia, zrezygnowała między 2020 a 2022 z pracy. Do tego można zauważyć w wielu krajach, w tym Polsce, starzejący się personel w publicznej służbie zdrowia. Widać ogromne dysproporcje między prywatną a publiczną służbą, gdzie w tej drugiej jest zdecydowanie o wiele więcej starszych lekarzy i pielęgniarek. Konieczna zatem jest nowa polityka medyczna, która zagwarantuje pracownikom godziwe zarobki, a jednocześnie będzie w stanie zachęcić młode osoby do pracy w szpitalach, ośrodkach zdrowia. To tyczy się zarówno Polski, jak i wielu innych krajów, które już teraz zmagają się z kryzysem z personelem medycznym.

Wdrażanie nowych technologii

Nie da się ukryć, że wprowadzanie coraz to nowszych technologii w systemie opieki zdrowotnej, ma i nadal będzie miało kluczowe znaczenie. Zyskujemy zupełnie nowe możliwości diagnostyczne, lecznicze i rehabilitacyjne, które nie tylko są skuteczniejsze, lecz i tańsze w zakupie, użytkowaniu. Już teraz słychać o tym, że w niektórych krajach wprowadza się drony transportujące szczepionki, leki, a nawet defibrylatory. Trzeba jeszcze bardziej postawić na wykorzystanie sztucznej inteligencji do diagnozowania chorób, gdzie lekarze z pomocą specjalnych systemów moga o wiele szybciej i precyzyjniej rozwiązać dany problem medyczny, postawić na skuteczne leczenie.

 

 



Share

Absolwent informatyki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, specjalizujący się w Big Data. Moja pasja to sport, w szczególności piłka nożna, siatkówka i MMA. Z wyboru kibic Atalanty Bergamo i Warty Poznań. Dążę do tego, by moje teksty łączyły sferę zawodową i zainteresowania.

0 0 Głosy
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.

0
Chcielibyśmy wiedzieć co o tym sądzisz, zostaw komentarz!x