1dn.15godz.16min.

Euro 2016: Francja w półfinale, Griezmann liderem tabeli strzelców

Francja pewnie pokonała Islandię 5-2 i uzupełniła stawkę półfinalistów Mistrzostw Europy. W ½ finału przeciwnikiem Trójkolorowych będzie reprezentacja Niemiec, która wyeliminowała Włochów. Kolejne dobre spotkanie w ekipie gospodarzy turnieju rozegrał Antoine Griezmann. Napastnik Atlético spędził na boisku pełne 90 minut i w tym czasie zdobył bramkę oraz zanotował 2 asysty. Były gracz Realu Sociedad został tym samym liderem tabeli strzelców, której przewodzi z czterema trafieniami na koncie.

Podopieczni Didiera Deschampsa na prowadzenie wyszli w 12. minucie. Znakomitym długim podaniem popisał się Blaise Matuidi, a obrońcom urwał się Olivier Giroud. Gracz Arsenali uderzył z ostrego kąta i zmieścił piłkę między nogami Hannesa Þóra Halldórssona.

8 minut później z rzutu rożnego zagrywał Griezmann, a najlepiej w polu karnym zachował się Paul Pogba, który strzałem głową podwyższył na 2-0.

W 43. minucie po dośrodkowaniu z prawej strony Francuzi wycofali piłkę przed „szesnastkę”. Tam przejął ją Griezmann i oddał Dimitriemu Payetowi, który przełożył sobie futbolówkę na lewą nogę i zdobył kolejną bramkę.

Francji nadal było mało i jeszcze przed przerwą zdołali zaliczyć kolejne trafienie. Po raz kolejny zaspała obrona Islandczyków i Griezmann znalazł się w sytuacji sam na sam z bramkarzem, którego pokonał sprytną podcinką.

W drugiej połowie przebudzili się gracze z wyspy. Z prawej strony dośrodkował Gylfi Sigurðsson, a piłkę do bramki skierował Kolbeinn Sigþórsson.

Chwilę później na czterobramkowe prowadzenie wrócili Francuzi. Rzut wolny z dalszej odległości egzekwował Payet. W polu karnym do piłki wyskoczył Giroud i strzelił swojego drugiego gola w tym meczu.

Ostatnie słowo w spotkaniu należało do przegranych. W 84. minucie z lewej flanki dośrodkował Ari Freyr Skúlason, a jego podanie na bramkę zamienił Birkir Bjarnason.

Skrót i cały mecz dostępny pod tym linkiem. Francuzi spotkanie półfinałowe rozegrają 7 lipca o godz. 21 na Stade Vélodromew Marsylii.

Francja – Islandia 5-2 (4-0)

[1-0] Giroud 12’

[2-0] Pogba 20’

[3-0] Payet 43’

[4-0] Griezmann 45’

[4-1] Sigþórsson 56’

[5-1] Giroud 59’

[5-2] Bjarnason 84’

Żółte kartki: Umtiti (Francja); Bjarnason (Islandia)

Sędzia: Björn Kuipers (Holandia)

Francja: Lloris – Sagna, Umtiti, Koscielny (Mangala, 72’), Evra – Pogba, Matuidi – Sissoko, Griezmann, Payet (Coman, 80’) – Giroud (Gignac, 60’)

Islandia: Halldórsson – Sævarsson, Árnason (Ingason, 46’), R. Sigurðsson, Skúlason – Guðmundsson, Gunnarsson, G. Sigurðsson, B.Bjarnason – Sigþórsson (Guðjohnsen, 83’), Böðvarsson (Finnbogasson, 46’)