Artykuły

W jaki sposób nowa technologia wpływa na dzisiejszy wirtualny świat?

Nowa technologia objawia się nie tylko w świecie wirtualnej rozrywki, jak w przypadku Hot Target gra za darmo. Przedstawiamy, jakie dziedziny dotyka.

W jaki sposób nowa technologia wpływa na dzisiejszy wirtualny świat?

Technologie mogą sprawić, że nasz świat będzie sprawiedliwszy i spokojniejszy. Postęp cyfrowy może wspierać i przyspieszać osiągnięcie każdego z 17 celów zrównoważonego rozwoju – od położenia kresu skrajnemu ubóstwu po zmniejszenie śmiertelności matek i niemowląt, promowanie zrównoważonego rolnictwa i godnej pracy oraz osiągnięcie powszechnej umiejętności czytania i pisania. Ale technologie mogą również zagrażać prywatności, erozji bezpieczeństwa i pogłębianiu nierówności społecznych. Mają wpływ na prawa człowieka i ludzką sprawczość. Podobnie jak poprzednie pokolenia, my – rządy, przedsiębiorstwa i osoby prywatne – mamy wybór, w jaki sposób wykorzystujemy i zarządzamy nowymi technologiami. Przedstawiamy, w jaki sposób nowe technologie wpływać będą na wirtualny świat.

Wpływ technologii na wirtualny świat

Technologie cyfrowe rozwijały się szybciej niż jakakolwiek innowacja w naszej historii – docierając do około 50 procent populacji rozwijającego się świata w ciągu zaledwie dwóch dekad i przekształcając społeczeństwa. Zwiększając łączność, integrację finansową, dostęp do handlu i usług publicznych, technologia może być doskonałym wyrównywaczem. Na przykład w sektorze zdrowia technologie graniczne wykorzystujące sztuczną inteligencję pomagają ratować życie, diagnozować choroby i wydłużać średnią długość życia. W edukacji wirtualne środowiska uczenia się i nauczanie na odległość otworzyły programy dla uczniów, którzy w przeciwnym razie byliby wykluczeni. Usługi publiczne stają się również bardziej dostępne i rozliczalne dzięki systemom opartym na blockchain, a dzięki sztucznej inteligencji są mniej uciążliwe biurokratycznie. Duże zbiory danych mogą również wspierać bardziej elastyczne i dokładne polityki oraz programy. W skrócie technologia:

  • zapewnia lepszy dostęp do edukacji;
  • poprawia zdrowie dzięki telemedycynie;
  • zapewniają lepszy dostęp do usług publicznych.

Jednak ci, którzy nie są jeszcze połączeni, pozostają odcięci od korzyści płynących z tej nowej ery i pozostają dalej w tyle. Wiele osób pozostawionych to kobiety, osoby starsze, osoby niepełnosprawne lub pochodzące z mniejszości etnicznych lub językowych, grupy tubylcze oraz mieszkańcy obszarów ubogich lub odległych. Tempo łączności spowalnia, a nawet odwraca się w niektórych okręgach wyborczych. Na przykład na całym świecie odsetek kobiet korzystających z internetu jest o 12 procent niższy niż mężczyzn. Chociaż różnica ta zmniejszyła się w większości regionów w latach 2013-2017, zwiększyła się w krajach najsłabiej rozwiniętych z 30 proc. do 33 proc. Zastosowanie algorytmów może powielać, a nawet wzmacniać uprzedzenia ludzkie i systemowe, gdy działają na podstawie danych, które nie są odpowiednio zróżnicowane. Brak różnorodności w sektorze technologii może oznaczać, że wyzwanie to nie jest odpowiednio rozwiązywane.

Przyszłość pracy

Na przestrzeni dziejów rewolucje technologiczne zmieniły siłę roboczą: tworząc nowe formy i wzorce pracy, czyniąc inne przestarzałymi i prowadząc do szerszych zmian społecznych. Ta obecna fala zmian prawdopodobnie będzie miała głęboki wpływ. Na przykład Międzynarodowa Organizacja Pracy szacuje, że przejście na bardziej ekologiczną gospodarkę może stworzyć 24 miliony nowych miejsc pracy na całym świecie do 2030 r. dzięki przyjęciu zrównoważonych praktyk w sektorze energetycznym, wykorzystaniu pojazdów elektrycznych i zwiększeniu efektywności energetycznej w istniejących i przyszłych budynkach. W efekcie praca przenieść może się do wirtualnego świata przy tworzeniu różnego rodzaju gier online, jak na przykład Hot Target gra za darmo.

Tymczasem raporty grup takich jak McKinsey sugerują, że 800 milionów ludzi może stracić pracę z powodu automatyzacji do 2030 r., podczas gdy sondaże pokazują, że większość wszystkich pracowników obawia się, że nie mają niezbędnego przeszkolenia lub umiejętności, aby uzyskać dobrze płatną pracę. Istnieje powszechna zgoda, że ​​zarządzanie tymi trendami będzie wymagało zmian w naszym podejściu do edukacji, na przykład poprzez położenie większego nacisku na naukę, technologię, inżynierię i matematykę; poprzez nauczanie umiejętności miękkich i odporności, oraz poprzez zapewnienie ludziom możliwości przekwalifikowywania się i podnoszenia umiejętności przez całe życie. Niepłatna praca, na przykład opieka nad dziećmi i domowa opieka nad osobami starszymi, będzie musiała być lepiej wspierana, zwłaszcza że wraz ze zmieniającym się profilem wiekowym globalnych populacji wymagania dotyczące tych zadań prawdopodobnie wzrosną.

Przyszłość danych

Obecnie technologie cyfrowe, takie jak gromadzenie danych i sztuczna inteligencja, są wykorzystywane do śledzenia i diagnozowania problemów w rolnictwie, zdrowiu i środowisku lub do wykonywania codziennych zadań, takich jak nawigacja w ruchu drogowym lub płacenie rachunków. Mogą być wykorzystywane do obrony i egzekwowania praw człowieka – ale mogą być również wykorzystywane do ich łamania, np. poprzez monitorowanie naszych ruchów, zakupów, rozmów i zachowań. Rządy i firmy coraz częściej dysponują narzędziami do wydobywania i wykorzystywania danych do celów finansowych i innych.

Jednak dane osobowe stałyby się atutem osoby, gdyby istniała formuła lepszego uregulowania własności danych osobowych. Technologia oparta na danych może potencjalnie wzmocnić jednostki, poprawić dobrobyt ludzi i promować uniwersalne prawa, w zależności od rodzaju wprowadzonej ochrony.

Media społecznościowe

Media społecznościowe łączą prawie połowę całej światowej populacji. Umożliwiają ludziom wyrażanie swoich opinii i rozmawianie z ludźmi na całym świecie w czasie rzeczywistym. Mogą jednak również wzmacniać uprzedzenia i siać niezgodę, dając platformę mowy nienawiści i dezinformacji lub wzmacniając komory echa. W ten sposób algorytmy mediów społecznościowych mogą napędzać fragmentację społeczeństw na całym świecie. A jednak mają też potencjał, by zrobić coś przeciwnego.

Jak media społecznościowe zmienią się w przyszłości
Mogą zwiększyć stopień siania dezinformacji oraz mowy nienawiści
Mogą też doprowadzić do globalnego zobowiązania do współpracy cyfrowej między państwami

Jak zarządzać tymi wydarzeniami jest przedmiotem wielu dyskusji – na szczeblu krajowym i międzynarodowym – w czasie, gdy narastają napięcia geopolityczne. Sekretarz Generalny ONZ ostrzegł przed „wielkim rozdźwiękiem” między światowymi potęgami, z których każde ma własną strategię dotyczącą Internetu i sztucznej inteligencji, a także dominującą walutę, zasady handlowe i finansowe oraz sprzeczne poglądy geopolityczne i wojskowe. Taki podział mógłby stworzyć cyfrowy mur berliński. W coraz większym stopniu współpraca cyfrowa między państwami – oraz powszechna cyberprzestrzeń, która odzwierciedla globalne standardy pokoju i bezpieczeństwa, praw człowieka i zrównoważonego rozwoju – jest postrzegana jako kluczowa dla zapewnienia zjednoczonego świata. „Globalne zobowiązanie do współpracy cyfrowej” jest kluczowym zaleceniem Panelu Wysokiego Szczebla Sekretarza Generalnego ds. Współpracy Cyfrowej w USA.

Wpływ wirtualnej rzeczywistości na uczniów

Od wielu lat nauczyciele dostosowują własne wirtualne światy, aby ulepszyć sposób, w jaki przedstawiają treści. Świat wirtualny to zazwyczaj środowisko komputerowe dla wielu użytkowników, w którym użytkownicy wchodzą ze sobą w interakcje za pomocą wstępnie zaprogramowanych awatarów lub cyfrowych reprezentacji użytkownika. Te światy pozwalają nauczycielom „zabierać” uczniów do niemożliwych w inny sposób miejsc. Nauka, medycyna i matematyka wydają się być szczególnie przystosowane do środowisk wirtualnych. Na przykład niektóre światy matematyczne i naukowe pozwalają użytkownikom przedstawiać abstrakcyjne tematy w sposób, który w innym przypadku byłby trudny lub niemożliwy w prawdziwym życiu.

Wykorzystanie wirtualnych światów do symulacji procedur medycznych jest dobrze udokumentowane, ponieważ pozwala na popełnianie błędów bez katastrofalnych konsekwencji w rzeczywistych procedurach. Jedna szczególnie innowacyjna inicjatywa została przeprowadzona w wirtualnym świecie o nazwie Second Life. Program umożliwia nauczycielom projektowanie, tworzenie i nauczanie w wirtualnym świecie 100 studentów. Wykorzystano szereg wspólnych zajęć, aby przedstawić uczniom w Australii aspekty języka i kultury chińskiej, zanim spędzą czas na wymianie w Chinach. W przyszłości można spodziewać się większej ilości zmian.

 

Nikodem Potocki

Absolwent informatyki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, specjalizujący się w Big Data. Moja pasja to sport, w szczególności piłka nożna, siatkówka i MMA. Z wyboru kibic Atalanty Bergamo i Warty Poznań. Dążę do tego, by moje teksty łączyły sferę zawodową i zainteresowania.

Polecane posty

Mallorca – Atletico: gdzie oglądać? Transmisja TV, Online (04.05.2024)

W sobotę, 4 maja 2024 roku, o godzinie 21:00, na stadionie Mallorca Son Moix w…

6 dni temu

Atletico wygrywa z Bilbao. Rasistowski skandal w tle

W tym artykule omówimy zwycięstwo drużyny Atlético w meczu przeciwko Athletikowi Bilbao, który został przerwany…

2 tygodnie temu

Atletico – Bilbao: gdzie oglądać? Transmisja TV, Online (27.04.2024)

W sobotę, 27 kwietnia 2024 roku, o godzinie 21:00 na stadionie Metropolitano w Madrycie odbędzie…

2 tygodnie temu

Alaves – Atletico: gdzie oglądać? Transmisja TV, Online (21.04.2024)

21 kwietnia o 18:30, rozegrany zostanie mecz Deportivo Alaves przeciwko Atletico Madryt na stadionie Estadio…

3 tygodnie temu

Wędkarskie automaty do gier i co czyni je wyjątkowymi w kasynie Amunra

Wędkarstwo to jedno z najpopularniejszych hobby na świecie. Jeśli jesteś jednym z milionów ludzi, którzy…

3 tygodnie temu

Dortmund – Atletico transmisja, gdzie oglądać? (16.04.2024)

16 kwietnia 2024 roku, o godzinie 21:00, na stadionie Signal Iduna Park w Dortmundzie odbędzie…

3 tygodnie temu