Kategorie: Główne newsy

Dylemat Cholo: pomocnicy czy skrzydłowi?

Od początku swojej przygody na ławce trenerskiej Atlético Diego Simeone na każdym kroku podkreśla, że w każdym meczu kluczem do zwycięstwa jest przede wszystkim środek pola. Balans i odpowiednie zrównoważenie zadań w tej formacji pozostaje dla Cholo jednym z priorytetów.

 

W nadchodzących dniach Argentyńczyk będzie musiał znaleźć optymalne rozwiązanie, które pozwoli przełamać złą passę i odnieść zwycięstwo na trudnym terenie, jakim bez wątpienia jest Balaídos. W dwóch pierwszych kolejkach druga linia Rojiblancos przechodziła przeróżne metamorfozy. Dość powiedzieć, że w każdym ze spotkań żaden zawodnik środka pola nie kończył meczu na pozycji, na której ją zaczął, a jedynie Koke i Saúl Ñíguez rozegrali komplet 180 minut.

 

Warianty środka pola w dotychczasowych dwóch meczach:

 

 

Choć obecnie Diego Simeone ma do swojej dyspozycji prawdopodobnie najmocniejszą i najbardziej wszechstronną drużynę od lat, która daje mnóstwo opcji zwłaszcza jeśli chodzi o drugą linię i atak, Cholo nie spieszy się do zmiany swoich standardów i przyzwyczajeń, starając się pozostać wiernym swojej filozofii. Z tego powodu Yannick Carrasco i Nicolás Gaitán – dwaj niezwykle szybcy, utalentowani i groźni skrzydłowi – muszą na razie walczyć o swoje i godzić się z rolą rezerwowych.

 

Po sporym rozczarowaniu podczas Trofeo Ramón de Carranza trener Colchoneros zdecydował się rozpocząć mecz z Alavés w ustawieniu 4-1-4-1 z Tiago będącym łącznikiem pomiędzy obroną a pomocą i z Saúlem Ñíguezem, Gabim, Koke i Yannickiem Carrasco wspierającymi wystawionego na szpicy Kévina Gameiro. Strategia zmieniła się już w przerwie i po wejściu na boisko Fernando Torresa Atlético znów grało czwórką w drugiej linii. Niedługo później Diego Simeone postanowił zaryzykować i postawił na grę dwójką skrzydłowych, wprowadzając za Gabiego Nicolása Gaitána, który operował na bokach z Yannickiem Carrasco (zmienionym później przez Ángela Correę.

 

Tydzień później w starciu z Leganés Cholo postawił na środek pola bardzo dobrze znany z drugiej części poprzedniego sezonu. Koke, Gabi, Augusto Fernández i Saúl Ñíguez rozpoczynali najważniejsze wówczas potyczki w Lidze Mistrzów z Barceloną, Bayernem i Realem. W miarę upływu drugiej połowy argentyński szkoleniowiec ponownie przechodził na coraz bardziej ofensywny wariant, kończąc tamto spotkanie na Butarque w niemalże identyczny sposób jak tydzień wcześniej na Vicente Calderón.

 

Choć nie wiadomo, czy na Balaídos opiekun Rojiblancos postawi na jakąś nową strategię, to przed nadchodzącym meczem cieszyć może jedno. O ile w starciach z Alavés (62%) i Leganés (64%) podopieczni Diego Simeone musieli męczyć się z atakiem pozycyjnym wynikającym z dłuższego czasu przy piłce, o tyle przeciwko Celcie są szanse na częstszą grę z kontrataku. Piłkarze z Galicji średnio utrzymują się bowiem przy piłce przez 55% spotkania.

 

Źródło: AS

Dylan

Zobacz komentarze

  • Ustawienie jest sprawą drugorzędną. Jeśli Griezmann będzie Griezmannem, a Gameiro będzie Gameiro z Sevilli, to możemy nawet zagrać Moreirą w środku pomocy.

    Dużo obiecuję sobie po Koke po ostatnim meczu w reprze. Asystę z wolnego zaliczył, a następnie trafił w słupek z bezpośredniego.

  • Przeciwko beniaminkom zupełnie nie zdało to egzaminu, a że tak się stanie wiadomo było od razu po ogłoszeniu jedenastek. Akurat na Celtę wyjście czterema środkowymi pomocnikami jakieś uzasadnienie znajduje - takie ustawienie przynosiło nam przecież sukces w starciach z najmocniejszymi rywalami, którzy lubią trzymać piłkę.

  • @FanMayor Tak. Ustawienie to tylko papier z nazwiskami. Przecież 28 rożnych, czy jakoś tak, nie zostało zmarnowanych przez ustawienie. Gameiro z metra nie trafił bo miał słaby dzień, a nie dlatego, że się denerwował na nadmiar środkowych pomocników.

    Chodzi o mentalność i faktyczne wykorzystanie atutów graczy. Jeśli Carrasco, Gaitan czy Correa teoretycznie oznaczają bardziej ofensywną grę, a będą poleceniami ograniczani to nie jest to żadna zmiana w stosunku do 4 środkowych pomocników.

  • @Manian
    Zgoda, jeśli przez "ustawienie" będziemy rozumieć tylko listę nazwisk.
    Chociaż z drugiej strony, nawet jeśli Carrasco, Gaitan, Correa byliby ograniczeni poleceniami taktycznymi to i tak wolałbym ich w wyjściowej jedenastce niż Augusto, Saula i Tiago z tymi samymi poleceniami - oni siłą rzeczy będą bardziej ofensywni i kreatywni.
    Ja nie spodziewam się jednak takich zmian - wg mnie Cholo po prostu wierzy w taki a nie inni styl gry i za jego kadencji nie będziemy grać z dużą ilością kreatywnych, ale mnie zdyscyplinowanych piłkarzy (przynajmniej nie od początku meczu).

  • @FanMayor Ustawienie bardziej ofensywne na papierze ma wielką zaletę. Mianowicie, kiedy Cholo zorientuje się, że trzeba przycisnąć, to wystarczy dać znać Correi, że ma zacząć być wariatem, a nie trzeba przeprowadzać zmian. Fajnie, że Simeone wierzy w swój styl, ale jednak po coś kupił Gaitana, a wcześniej Carrasco i Correę.

Polecane posty

Co za końcówka! Atletico Madryt 2:1 RB Lipsk – skrót meczu (WIDEO)

Jednym z czwartkowych meczów pierwszej kolejki Ligi Mistrzów, było spotkanie Atletico Madryt przeciwko RB Lipsk.…

11 godzin temu

Atletico Madryt – RB Lipsk typy, kursy, zapowiedź (Liga Mistrzów, 19.09)

W dniu 19 września 2024 roku o godzinie 21:00, na stadionie Estádio Cívitas Metropolitano w…

2 dni temu

Atletico – RB Lipsk gdzie oglądać? Transmisja | 19.09.2024

Już w czwartek 19 września 2024 roku o godzinie 21:00 odbędzie się starcie pomiędzy Atletico…

2 dni temu

Dybala może zagrać w Madrycie

Paulo Dybala, argentyński napastnik, zdecydował się na pozostanie w AS Romie. Spędzi tam przynajmniej pół…

4 dni temu

Dybala może zagrać w Madrycie

Paulo Dybala, argentyński napastnik, zdecydował się na pozostanie w AS Romie. Spędzi tam przynajmniej pół…

4 dni temu

Liga Mistrzów 2024/25 gdzie oglądać? Transmisje meczów Atletico na żywo

Sezon Ligi Mistrzów 2024/25 startuje 17 września, a Atletico swoje pierwsze spotkanie rozegra z RB…

4 dni temu