Dziś mamy:30 May, 2024
31.05.2024, g. 02:00
Copa Libertadores
River Plate vs Deportivo Táchira FC
Do meczu pozostało:
0dn.21godz.32min.
11.10 X12.00 217.00 Odbierz 630 zł i typuj na eFortuna.pl Zarejestruj konto
Transmisja na żywo

Wywiad: Forlan dla Goal.com

 

Diego Forlan udzielił serwisowi Goal.com wywiadu w zwišzku z odebraniem Złotej Piłki Adidas dla najlepszego zawodnika tegorocznego mundialu w Republice Południowej Afryki. Opowiadał o ostatnich turnieju, o reprezentacji Urugwaju i o emocjach zwišzanych z otrzymaniem nagrody.

 

Goal.com: Co ta nagroda oznacza dla ciebie?

Diego Forlan: Pokazuje ona jak wiele osišgnęliœmy jako drużyna. Uważam, że jest to nagroda dla wszystkich, którzy uczestniczyli w sukcesie Urugwaju na tych Mistrzostwach Œwiata.

 

Jakie cechy musiałeœ zademonstrować, aby zdobyć Złotš Piłkę? Co odróżniało cię od innych zawodników?

Po prostu starałem się dobrze grać. Nie mówię o tym, czy powinienem wygrać właœnie ja czy ktoœ inny, ale starałem się spisywać dobrze na boisku i – jako napastnik – strzelać gole. Chcę grać dla zespołu i choć otrzymanie Złotej Piłki jest dla mnie wielkim zaszczytem, to najbardziej liczy się dla mnie wynik drużyny.

 

Wasza postawa na Mistrzostwach Œwiata była wielkš niespodziankš i pewnie nie spodziewałeœ się, że zajdziecie tak daleko oraz że ty zostaniesz okrzyknięty najlepszym piłkarzem turnieju?

Prawdę mówišc nie spodziewałem się tego. Istniała możliwoœć, że zdobędę nagrodę, ale pamiętałem też o innych piłkarzach, którzy doszli dalej, do finału i o ich szansach na wygranie. Ostatecznie jednak nagroda trafiła do mnie i byłem zaskoczony.

 

Thomas Muller i Iker Casillas zdobyli pozostałe indywidualne nagrody, co o nich sšdzisz?

Muller to œwietny młody zawodnik, dla którego był to bardzo udany turniej. Strzelał bardzo ważne gole dla swojego kraju. Iker? Już go dobrze znamy, czyż nie? To wspaniały bramkarz, który wie jak zachować się w najważniejszych momentach.

 

Ewidentnie na œwietne występy Mullera i Casillasa miała wpływ postawa reprezentacji, dla których grali.

To oczywiste. Zarówno jeden, jak i drugi pełniš niezwykle ważne funkcje w swoich zespołach, ale jednoczeœnie ich koledzy powodujš, że drużyna prezentuje się tak dobrze jako całoœć.

 

Jak zapamiętasz tegoroczne Mistrzostwa Œwiata?

To był dla nas wspaniały mundial dzięki temu jak na nim graliœmy, jak go przeżywaliœmy razem i osobno, i co nasza gra oznaczała dla Urugwaju i to jest moim zdaniem najważniejsze

 

Co było twoim zdaniem najważniejszym wydarzeniem tego mundialu, które na zawsze pozostanie w twojej pamięci?

Mecz z RPA, nasze pierwsze zwycięstwo, które było dla nas szczególnie ważne. To wydarzenie było w pewnym sensie historyczne, bo wygraliœmy z gospodarzami turnieju, jednak najważniejsze było to, że tak dobrze graliœmy.

 

W którym momencie zaczšłeœ wierzyć, że ta reprezentacja Urugwaju zapisze się w historii piłki nożnej? Czy wierzyłeœ, że możecie dojœć jeszcze dalej?

Wierzyłem. Po wygraniu ćwierćfinału, gdy już wiesz jak dobrze idzie twojej drużynie zaczynasz wierzyć, że dojdziesz z niš do samego końca.

 

Co czujesz po po półfinałowym meczu przeciwko Holandii?

W cišgu trzech minut straciliœmy dwie bramki i to nas wykończyło. Były mecze, w których grało nam się trudniej niż w tym, ale to Holendrzy byli skuteczniejsi, przejęli inicjatywę i wygrali.

 

Czy twoim zdaniem Urugwaj stać na powtórzenie tego sukcesu na przyszłych wielkich imprezach, jak Copa America czy też Mistrzostwa Œwiata w Brazylii?

Tak, mam nadzieję, że uda nam się podtrzymać wysokš formę z RPA. Jednak nie tylko my do tego czasu poprawimy swojš grę, inne zespoły również się wzmocniš. Poziom piłkarski jest bardzo wysoki w Ameryce Południowej i zawsze taki będzie.

 

Co Urugwaj musi zrobić, aby powtórzyć tegoroczny sukces?

Cišgłoœć pracy Tabareza jest najważniejsza. Bardzo dobrze się stało, że pozostał na swoim stanowisku, ponieważ to głównie dzięki niemu drużyna tak gra.

 

Co sšdzisz o reprezentacji Hiszpanii? Co było ich kluczem do sukcesu?

Jakoœć ich piłkarzy oraz ich styl gry. Hiszpania ma bardzo dobrych zawodników na każdš pozycję, którzy rozumiejš się na boisku.

 

Co sšdzisz o kandydaturze Hiszpanii i Portugalii do zorganizowania Mistrzostw Œwiata w 2018 roku? Czy osobiœcie chciałbyœ zagrać w tych krajach zamiast w pozostałych, które kandydowały?

Tak, dobrze by się w nich grało. Nie mam wštpliwoœci, że turniej na półwyspie Iberyjskim zostałby œwietnie zorganizowany, stadiony sš tu bardzo dobre. Hiszpanii dobrze by zrobiło zorganizowanie dużej imprezy sportowej po tak długiej przerwie.

 

Jeszcze pytanie na koniec: Jaki był twój najbardziej niezapomniany gol?

Było ich wiele. Gol, który pozwolił Atletico wygrać Ligę Europy był niezwykle ważny. Bramki strzelone póŸniej na Mistrzostwach Œwiata, jak ten strzelony przeciwko RPA, albo przeciwko Ghanie z rzutu wolnego… Było ich więcej, ale te sš stosunkowo najœwieższe i najważniejsze.

 Share
0 0 Głosy
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.

0
Chcielibyśmy wiedzieć co o tym sądzisz, zostaw komentarz!x