Dziś mamy:26 May, 2024
27.05.2024, g. 20:00
Liga Arabska
Al Hazm vs Abha Club
Do meczu pozostało:
1dn.9godz.48min.
14.67 X4.67 21.66 Odbierz 630 zł i typuj na eFortuna.pl Zarejestruj konto
Transmisja na żywo

117. urodziny Atletico!

W niedzielę 26 kwietnia Atletico Madryt świętowało 117 lat swojego istnienia. Tego samego dnia w 1903 roku, grupa baskijskich studentów, fanów Athletic Club, założyła oddział drużyny w stolicy Hiszpanii, która z biegiem lat stała się jedną z najlepszych drużyn zarówno w Hiszpanii, jak i na świecie.

Atletico Madryt zostało założone 26 kwietnia 1903 roku. Jednak zanim do tego doszło, kilku studentów z Madrytu występowało w Bilbao, w miejscowej drużynie Athletic – warto przy tej okazji wspomnieć, iż na początku ubiegłego stulecia pomiędzy miastem w Kraju Basków a stolica Hiszpanii panowały bardzo dobre relacje. Drużyna była niezwykle silna i chociaż wtedy nie było jeszcze w Hiszpanii rozgrywek ligowych, udało się wspólnemu teamowi Basków i studentów Madrytu zdobyć mistrzostwo regionu. Sielanka skończyła się jednak 8 kwietnia 1903 roku. Athletic Bilbao zagrało mecz w Pucharze Króla, jednak na boisku nie wystąpił nikt z madryckich piłkarzy. Wprawdzie Bilbao zdobyło tamten puchar, jednak studenci byli bardzo rozczarowani z powodu pominięcia ich w decydującej fazie rozgrywek i postanowili założyć własny klub. Tak doszło 26 kwietnia 1903 roku do powstania „Athletic Club de Madrid. Składka członkowska wynosiła wówczas 2,5 pesety.

Ważną datą w historii klubu stał się 20 luty 1907 roku. Tamtego dnia władze Athletic Bilbao uznały w pełni niezależność Athletic Club de Madrid. Powyższe zobowiązanie baskijskich działaczy zostało oficjalnie zaakceptowane przez Hiszpańską Federacje. Nowym prezydentem klubu został Ricardo de la Gronda. Uniezależnienie się od Athletic Bilbao sprawiło, iż Atletico Madryt mogło teraz działać na własną rękę oraz – co najważniejsze – klub mógł teraz brać udział w rozgrywkach o Puchar Króla, w jedynych w tamtych czasach rozgrywkach, w których brały udział kluby z całej Hiszpanii.

Więcej o historii klubu można przeczytać [TUTAJ]

Wszystkim kibicom Atleti życzymy wszystkiego najlepszego oraz kolejnych lat wspólnego kibicowania!

 

 

źródło: archiwa atleti.pl, wideo i foto: atleticodemadrid.com, el portaluco,0 0 Głosy
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.

0
Chcielibyśmy wiedzieć co o tym sądzisz, zostaw komentarz!x