Nie jest tajemnicą, że w Polsce to właśnie piłka nożna cieszy się największą popularnością wśród kibiców. W rozbudowę nowych boisk czy w rozwój klubów inwestowane są potężne pieniądze, które pozwalają osiągać – jak na razie – stosunkowo kiepskie efekty. Nie zmienia to jednak faktu, że Polacy szaleją na punkcie futbolu, nie mogąc się doczekać kolejnych rozgrywek. Na Litwie sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Zapraszamy do lektury!
Krótka historia polskiego futbolu
Odkąd Polska odzyskała niepodległość w 1918 roku zainteresowanie piłką nożną stopniowo rosło. Po II wojnie światowej, gdy powstała tzw. Polska Republika Ludowa pojawiły się też pierwsze znaczące sukcesy. Początek lat 60’ XX wieku stanowił początek całkowitej reorganizacji w strukturach Polskiego Związku Piłki Nożnej. Pomimo tego, polska reprezentacja jeszcze przez dekadę odnotowywała niemal same porażki w kluczowych rozgrywkach.
Wszystko zmieniło się w 1970 roku, gdy do głosu doszedł Kazimierz Górski, którego mianowano trenerem polskiej kadry narodowej. Zmienił on całkowicie taktykę polskiego zespołu, a dzięki takim gwiazdom jak Kazimierz Deyna czy Grzegorz Lato, udało mu się zbudować drużynę na miarę Mistrzostw Świata. Droga nie była jednak łatwa, choć ostatecznie Polakom udało się sięgnąć po brązowy medal. Kolejne lata przyniosły już w zasadzie głównie porażki i remisy, a sytuacja ta ciągnęła się za polską reprezentacją przez ponad 30 lat – dopiero wtedy udało im się dojść do ćwierćfinału Mistrzostw Europy, przegrywając ostatecznie z Portugalią.
Pomimo wielu porażek i niesamowicie wyboistej drogi, piłka nożna nieustannie cieszy się w Polsce gigantyczną popularnością. Pompowane są w to olbrzymie pieniądze, które przeznacza się na budowę nowych obiektów sportowych, treningi zawodników i kuszące warunki finansowe w polskich klubach – najlepszymi są Wisła Kraków, Legia Warszawa oraz Lech Poznań.
A jak to wygląda na Litwie?
Litwa nie odniosła żadnych znaczących sukcesów w piłce nożnej od lat 90’ XX wieku, gdy odzyskała niepodległość. Wynika to z faktu, że sport ten nigdy nie był tutaj traktowany priorytetowo – Litwini wolą oglądać i grać w koszykówkę. Z drugiej strony, nieźle radzą sobie oni w rozgrywkach klubowych, a wielu litewskich piłkarzy posiada kontrakty w renomowanych klubach europejskich. Dlatego też warto śledzić litewskie ligi, by wykorzystać zdobytą wiedzę np. w jakimś casino, biorąc udział w licznych zakładach i grach internetowych.
Popularność piłki nożnej na Litwie stopniowo wzrasta, co daje nadzieję, że w przeciągu następnych lat powstanie więcej boisk i obiektów treningowych. Być może znajdą się też środki na rozwój klubów, których w tym momencie jest już kilkanaście, a tylko kilka rozgrywa mecze w najwyższej lidze. Na ten moment do największych sukcesów reprezentacji Litwy w piłce nożnej należy zdobycie trzeciego miejsca w grupie kwalifikacyjnej do Mistrzostw Świata w 1998 roku oraz dziewięciokrotne sięgnięcie po Puchar Państw Bałtyckich (turniej ten rozgrywany jest od 1928 roku).