Sztuczna inteligencja jest dziś obecna w niemal każdym aspekcie naszego życia. Zapewnia nam wiele korzyści, bo dzięki niej możemy np. sprawniej tłumaczyć dokumenty na przeróżne języki, czy też doświadczać spersonalizowanej rozgrywki w kasynach internetowych, bo za sprawą algorytmów SI i segmentacji użytkowników, operatorzy mogą dostarczać nam dostosowane do indywidualnych potrzeb rekomendacje gier oraz ekskluzywne oferty promocyjne, takie jak w Spin City bonus bez depozytu, umożliwiający wszystkim nowym graczom grę zupełnie za darmo. Niemniej jednak rozwój i integracja SI budzi też wiele kontrowersji, a najlepiej widać to na przykładzie pokera online.
Pojawienie się sztucznej inteligencji w świecie pokera online spowodowało bowiem niemały wstrząs — zarówno na plus, jak i na minus. Największą korzyścią z integracji SI w pokerze online była oczywiście możliwość zapewnienia graczom zaawansowanych narzędzi do gry, które dzięki rozbudowanym algorytmom SI mogą analizować potężne ilości danych. To wszystko doprowadziło do powstania botów pokerowych napędzanych przez SI, które finalnie stały się nie tylko świetnym narzędziem pomocowym, ale wręcz zaczęły być poważnym rywalem dla ludzi, stawiając im niebywałe wyzwania.
Zakorzenienie się botów SI w pokerze online spowodowało niewątpliwie znaczące zmiany i rewolucję w całym krajobrazie rozgrywki, a w miarę ich ewolucji i coraz większego zaawansowania, ich wpływ na całą społeczność pokerową jest coraz większy i budzi wiele kontrowersji.
Ewolucja sztucznej inteligencji w pokerze online
Sztuczna inteligencja ma dość długą historię, jeśli chodzi o obecność w pokerze online, bo pierwsze elementy SI były integrowane już w 2015 roku. To w tamtym okresie powstał program Claudico, którego autorami byli naukowcy i badaczy z Carnegie Mellon University. Program ten był zaprojektowany z myślą o grze przeciwko ludziom w odmianie pokera online No-limit Texas Hold’em. Co prawda finalnie program ten nie odniósł żadnego większego sukcesu, bo został „ograny” przez ludzi, ale położył istotne podwaliny pod aspekt integracji SI do pokera online.
Przełomowym momentem było niewątpliwie pojawienie się programu Libratus w 2017 roku. Ten oparty o SI program pokerowy okazał się prawdziwą rewolucją w branży. Podobnie jak Claudico, Libertus również został opracowany przez naukowców z Carnegie Mellon University. Jednak w odróżnieniu od swojego poprzednika, Libertus pokazał potencjał SI w całej swojej okazałości, bo okazał się niedopokonania dla najbardziej utalentowanych i czołowych graczy pokerowych. Później, w 2019 roku, światło dzienne ujrzał Pluribus, czyli kolejny projekt Carnegie Mellon University, który podobnie jak Libertus stał na niebywale wysokim poziomie umiejętności i z łatwością pokonywał profesjonalnych graczy. Oba te programy były w stanie pokonać takie gwiazdy pokera jak:
- Darren Elias,
- Michael Gagliano,
- Chris Ferguson.
Sukcesy Libertusa i Pluribusa w połączeniu z postępem technologicznym i rozwojem uczenia maszynowego doprowadziły do tego, że tematem zainteresowali się niezależni programiści, którzy zaczęli tworzyć pokerowe boty oparte na algorytmach SI. Doprowadziło to do tego, że dziś na rynku mamy mnóstwo niezwykle zaawansowanych botów, które wykorzystując potężne bazy danych z rozdaniami pokerowymi, potrafią w mgnieniu oka przeanalizować każdego przeciwnika przy stole i automatycznie w czasie rzeczywistym podejmować odpowiednie decyzje, eliminując czynnik ludzki. Co najlepsze, boty te są obecnie publiczne i ogólnodostępne — w takiego bota może zaopatrzyć się praktycznie każdy.
Wpływ botów SI na pokera online
Pojawienie się ogólnodostępnych botów pokerowych opartych na algorytmach sztucznej inteligencji ma wieloaspektowy wpływ. Przede wszystkim boty zrewolucjonizowały aspekt strategii pokerowych i wprowadziły podejście bazujące wyłącznie na danych, z pominięciem aspektu ludzkiego, czyli m.in. intuicji pokerowej. Sztuczna inteligencja szuka słabości u przeciwnika poprzez analizę wzorców i jest prekursorem, jeśli chodzi o optymalne strategie GTO. To wszystko doprowadziły do zmiany mety w zakresie rozgrywki na bardziej zrównoważoną, gdzie gracze korzystają zarówno ze strategii eksploatacyjnej, jak i GTO.
Ponadto boty w dużym stopniu zwiększył konkurencję, bo oferują zdecydowanie wyższy poziom rywalizacji niż ludzie. Doprowadziło do to tego, że świat pokera online ma dziś wyjątkowo wysoki próg wejścia, bo gracze muszą na co dzień stawiać czoła niezwykle silnym, „komputerowym” przeciwnikom, którzy wykonują wręcz niesamowite zagrania i wykorzystują każdą słabość. Ma to jednak też swoje dobre strony, bo wiele osób twierdzi, że taka sytuacja zwiększa ogólny poziom umiejętności graczy, bo zmusza ich do dostosowywania się i ciągłego ulepszania swoich strategii. Finalnie zatem poziom całej społeczności pokerowej jest coraz wyższy.
Niemniej jednak boty pokerowe SI budzą ogromne obawy — przede wszystkim pod względem uczciwości rozgrywki, bo jest to temat nieustannych debat wśród graczy. Co prawda serwisy pokerowe wykorzystują dziś zaawansowane rozwiązania w celu wykrywania wspomagaczy opartych na sztucznej inteligencji i banują nieuczciwych użytkowników, to jednak faktem jest, że są one nieodłącznym elementem współczesnego świata pokera online i wielu graczu po prostu z nich korzysta. To budzi duże wątpliwości, jeśli chodzi o etykę gry, czyli fair play i uczciwości, a także o atrakcyjność środowiska pokera online dla graczy rekreacyjnych — boty mogą zwyczajnie zniechęcić casualowych graczy. Boty pokerowe SI są też dużym wyzwaniem dla organów regulacyjnych, które muszą zadbać o uczciwe i bezpieczne środowisko gry.