Ostatnia dekada to ogromny skok technologiczny. Smartfony, komputery, telewizory oraz inne urządzenia wykorzystywane przez człowieka na co dzień zmieniły się nie do poznania. Niektórym się to podoba, innym nie, jednak faktem jest, że coraz większe znaczenie w naszych życiach ma technologia, sieć Internet oraz wszystko co z nimi związane. Cyfrowa kultura coraz bardziej kształtuje realny świat, czego praktycznie nie da się już uniknąć. Świat napędzają portale społecznościowe, serwisy streamingowe, internetowe gwiazdy oraz gry wideo.
Rozrywka – nieodzowny element nowych technologii
Internet wykorzystywany jest do wielu różnych rzeczy, od prostej rozrywki typu kasyno online po skomplikowane i ważne systemy przemysłowe. Jest to też główny filar rozgrywek i rywalizacji. Najpopularniejsi esportowcy zarabiają lepiej, niż sportowcy w niejednej tradycyjnej dyscyplinie, a internetowe gwiazdy stają się gwiazdami realnego showbiznesu. Światy online i offline przeplatają się pomiędzy sobą, tworząc nowe tematy do rozmów czy plotek.
Spore znaczenie dla nowoczesnego świata mają również wszelkiego rodzaju serwisy streamingowe i produkty-usługi. Za niewielką miesięczną opłatą, każdy klient otrzymuje dostęp do tysięcy pozycji – programów telewizyjnych, filmów i seriali. Z każdym kolejnym miesiącem dodawane są kolejne tytuły, co niezwykle szumnie komentowane jest zarówno w realnym, jak i internetowym świecie.
Bardzo duży, a wręcz namacalny wpływ na rzeczywistość mają portale społecznościowe. Użytkownicy stron WWW tego typu mogą podtrzymywać relacje z bliskimi, którzy znajdują się setki kilometrów dalej. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by poznawać zupełnie nowych ludzi z innych krajów, a nawet kontynentów. Wymiana doświadczeń, nauka języków, wspólne pokonywanie trudności – jeszcze nigdy nie było to tak proste!
Wszystkie sprawy bankowe i urzędowe załatwisz w mgnieniu oka
Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat diametralnie zmieniło się postrzeganie banków i urzędów. Z niedostępnych, czasem wręcz przerażających miejsc, stały się całkiem prostymi do okiełznania tematami. Dzięki sieci Internet i różnego rodzaju aplikacjom, w dosłownie kilka chwil możemy złożyć różnego rodzaju wnioski w urzędzie, założyć konto bankowe, zapłacić za zakupy, a nawet wziąć kredyt. Jak wskazują badania, około 40% Amerykanów w ostatnich sześciu miesiącach w ogóle nie zaznało konieczności udania się do placówki bankowej!
Nowoczesny świat kształtują również kryptowaluty – niejako znak finansów XXI. wieku. Choć nie są one jeszcze do końca uregulowane prawnie, już teraz mają tysiące zwolenników, którzy wierzą, że już niedługo cyfrowe waluty wyprą euro czy dolary. Taka wizja w najbliższych kilkunastu latach nie jest oczywiście możliwa, jednak kto wie, co przyniesie kilka kolejnych dekad.
Wirtualna sztuka zyskuje realnych fanów
Ze sztuką kojarzymy głównie obrazy, utwory muzyczne czy występy teatralne. Nieco rzadziej różnego typu budowle, utwory literackie i pomniki. Są to w większości fizyczne obiekty, które można dotknąć, przyjrzeć się z bliska oraz ocenić ich autentyczność. W cyfrowym świecie nie jest to już tak namacalne, przez co wielu osobom wydawać się może za coś zupełnie nierealnego. Faktem jest jednak, że cyfrowa sztuka zyskuje coraz większe grono fanów, a wyobraźnia artystów jest nieograniczona!
Internet stał się kolejnym już upustem kreatywności artystów. Swoje prace mogą prezentować w pełni anonimowo, co dodatkowo zachęca do bardziej kontrowersyjnego wyrażania siebie i swoich przekonań. Jedni tworzą muzykę w oparciu o cyfrowe instrumenty, inni z kolei zaczęli nagrywać podcasty, czyli nic innego jak nagrania dźwiękowe, które mogą być formą programu publicystycznego, opowiadania czy wywiadu.
Niczym nowym nie jest też szybkie wybijanie się małych artystów, szczególnie z branży muzycznej. Jeden trend na portalu społecznościowym wystarcza, by utwór w ciągu kilku dni zdobył miliony wyświetleń i odsłuchań w serwisach tematycznych. Nagle i prawie bez wysiłku zdobyta popularność czasem jest błogosławieństwem, a czasem przekleństwem, co zaobserwować mogliśmy już wielokrotnie. Trzeba jednak uczciwie przyznać, że gdyby nie sieć Internet, wielu twórców nigdy nie zostałoby zauważonych w realnym świecie.