Możesz nie być tego świadom, że ktoś zainstalował ukryte aplikacje szpiegowskie w Twoim smartfonie. Od czasów afery z podsłuchami Pegasusem w Polsce, na rynku pojawiło się więcej poufnych rozwiązań tego typu. Dziś praktycznie każdy – nie tylko władza – może szpiegować. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak rozpoznać, czy masz zainstalowanego szpiega.
Szpiegowanie telefonu – jak sprawdzić jego oznaki?
Instalacja szpiega w telefonie może się dziś odbywać całkowicie zdalnie. W ten sposób dany użytkownik może nie mieć żadnego pojęcia, że ktoś z zewnątrz obserwuje wszystkie jego poczynania. Takie ukryte aplikacje szpiegowskie to dla wielu jednak najlepsza szansa na zdobycie cennej wiedzy na temat drugiego człowieka. Dowiedz się, Eyezy jak zainstalować tutaj. Chętnie korzystają z nich również rodzice (dla bezpieczeństwa dzieci) oraz współmałżonkowie (szukając dowodów zdrady).
Jeżeli chcesz przekonać się, czy ktoś zainstalował oprogramowanie szpiegowskie w Twoim telefonie, skorzystaj z poniższych porad:
- Sprawdź prędkość rozładowywania baterii. Szpiedzy działają w tle, powodując drenaż energii, nawet gdy nie korzystasz z urządzenia.
- Sprawdź zużycie danych komórkowych. Szpiegowanie telefonu często wymaga połączenia z Internetem, co „zjada” Ci pakiet w smartfonie.
- Zwróć uwagę na jakość połączeń. Dziwne szumy i trzaski mogą świadczyć o tym, że ktoś Cię podsłuchuje.
- Zweryfikuj uprawnienia aplikacji. Zobacz, które apki mają dostęp do poszczególnych informacji i zablokuj niepotrzebne uprawnienia.
- Usuń nieznane apki. Jeżeli znajdziesz aplikacje, których nie używasz, pozbądź się ich z urządzenia.
Przykłady instalacji aplikacji do szpiegowania
Być może zastanawiasz się, jak to jest, że ktoś bez Twojej wiedzy instaluje sobie ukryte aplikacje szpiegowskie? Na przykładzie jednego z takich programów pokażemy Ci, jak to działa na kilka sposobów:
- Pobranie aplikacji z oficjalnego sklepu bezpośrednio na telefonie (wymaga fizycznego dostępu).
- Zmiana ustawień na urządzeniu docelowym (wymaga fizycznego dostępu).
- Instalacja na urządzeniu z iOS poprzez iCloud (zdalnie).
- Instalacja przez aplikację Android do pobrania z Google Play Store (zdalnie).
- Śledzenie poprzez link wysłany w wiadomości tekstowej (zdalnie).
Przykładem oprogramowania szpiegowskiego, które zdobywa ogromną popularność, jest apka Eyezy. Dzięki Eyezy trzy ostatnie metody pozwalają na zdalną instalację szpiega w telefonie. Jeśli zatem zastanawiasz się, czy można zainstalować Eyezy zdalnie, odpowiedź brzmi: TAK.
Szpieg telefonu – jak odinstalować aplikację?
Czasami oprogramowanie do szpiegowania w telefonie jest tak dobrze ukryte, że wymaga nieco bardziej metodycznego podejścia, aby się go pozbyć. W celu deinstalacji oprogramowania, warto zwrócić ponownie uwagę na pierwszą sekcję tego artykułu, gdzie opisywaliśmy metody sprawdzania szpiegów w smartfonie. Idąc tym tropem, można odwrócić niepożądane skutki instalacji obcych aplikacji.
Okazuje się bowiem, że szpiegowanie telefonu nie musi być wcale takie niewidoczne. Istnieje szereg oznak – od drenażu baterii, przez dziwne zachowanie urządzenia, po odpływ danych komórkowych – na podstawie których można wywnioskować, że coś się dzieje. Najlepiej wtedy zweryfikować listę zainstalowanych apek, a następnie pozbyć się wszelkich podejrzanych programów.
Jeżeli chcesz mieć stuprocentową pewność, że Twój smartfon jest „czysty”, przywróć go do ustawień fabrycznych. Wówczas usuniesz wszystkie pliki, programy, ustawienia, itd. Pamiętaj tylko, żeby uprzednio zrobić sobie kopię zapasową danych, żeby nie stracić ważnych informacji.
Ukryte aplikacje szpiegowskie – podsumowanie
Każdy z nas może być ofiarą szpiegowania i nawet nie zdawać sobie z tego sprawy. Współczesne szpiegowanie telefonu to trudna do wykrycia aktywność, jednakże istnieje wiele oznak, że coś jest na rzeczy. Zadbaj o swoje dobre samopoczucie, sprawdzając, czy ktoś zainstalował szpiega w Twoim telefonie.