Zmiany technologiczne powodują dziś, że w telefonach mamy zarówno gry hazardowe za darmo 77777 online, jak i również swoje środki finansowe. Rozwój e-portfeli w ostatnich latach był tak gwałtowny, że dziś całkiem sporo Polek i Polaków używa ich obok kont bankowych lub jako alternatywę. Chcielibyśmy przyjrzeć się kilku istotnym zmianom, do jakich doprowadziły elektroniczne portfele.
Więcej alternatyw!
Jeszcze pewien czas temu przyzwyczajeni byliśmy do korzystania wyłącznie z konta bankowego. Co prawda był dostępny choćby PayPal czy karty przedpłacone, jednak nie były one tak popularne. Z czasem jednak doszło do sporych zmian, gdzie powstawały nowe e-portfele bądź aktualne przeszły metamorfozę. Zyskaliśmy dzięki temu o wiele więcej alternatyw. Osoby, które współpracowały z zagranicznymi klientami, mogły wreszcie liczyć na przelewanie środków na konta online, z których potem mogli zacząć korzystać w czasie codziennych zakupów. Olbrzymią furorę zrobił w Polsce Revolut z możliwością płatności zagranicznych bez przewalutowania ze złymi kursami. Obecnie znanych e-portfeli mamy kilkadziesiąt, a do tego doszły także takie rozwiązania jak: ApplePay czy GooglePay, gdzie możemy podpiąć swoje karty płatnicze i korzystać z ich wirtualnych wersji.
Koniec z kantorami
Wspomniany wcześniej Revolut wprowadził rewolucję pod względem zagranicznych płatności. Do tej pory jeżdżąc do innych krajów, zazwyczaj kupowaliśmy w kantorach lokalną walutę bądź też euro/dolary i wymienialiśmy na miejscu. W związku z tym ponosiliśmy 1 lub 2 razy opłaty związane z przewalutowaniem. W przypadku Revoluta nie tylko można mieć na koncie różne waluty, lecz także korzystać z systemu, gdzie automatycznie zamienia się złotówki na lokalną walutę i to po oficjalnym kursie. Nie ponosimy zatem dodatkowych opłat, a często na podobnej zasadzie możemy wypłacać środki z bankomatów. Coraz więcej e-portfeli wprowadza konta wielowalutowe, lepsze kursy niż w kantorach.
Koniec z kartami plastikowymi
Warto wiedzieć, że dziś do wielu portfeli cyfrowych możemy zamówić sobie dedykowane karty płatnicze Visa lub MasterCard. Dzięki temu możemy korzystać z karty w sklepie spożywczym, przy zakupach online, płacąc w kinie, restauracji. Środki będą pobierane nie z konta bankowego w PL, tylko z naszego e-portfela. Obecnie jednak dąży się do tego, aby redukować śmieci, ślad węglowy. Dlatego też polecane są karty wirtualne. Zastępują one nam plastikowe odpowiedniki, a możemy ich używać z wykorzystaniem naszych smartfonów, inteligentnych zegarków, które wyposażone są w moduł NFC. Pomaga to ograniczyć plastik, jak i miejsce w naszych portfelach.
Więcej anonimowości
Elektroniczne portfele zapewniają nam przy tym o wiele więcej anonimowości. Choć wiele z takich firm znajduje się pod kontrolą zagranicznych instytucji, to jednak wciąż dają nam więcej prywatności niż korzystanie z konta bankowego. Dlatego też wiele osób ceni sobie takie e-portfele przy grze w kasynach internetowych. Nie zawsze bowiem jest tak łatwo wytropić ich aktywność finansową w takich miejscach.
Dostęp do kryptowalut
Coraz więcej e-portfeli daje nam także możliwość handlu kryptowalutami. Możemy zatem kupować i sprzedawać wiele znanych krypto, co pomoże nam w inwestycjach. Dla wielu osób to szansa na zyski, jeśli dobrze tylko przewidzą notowania takich walut cyfrowych. Niektóre e-portfele dają nam nawet szansę handlu akcjami czy też złotem i srebrem. Dostajemy zatem platformy, które pełnią rolę konta bankowego, miejsca inwestycyjnego, narzędzia do płatności.
To wszystko zatem sprawia, że cyfrowe portfele już teraz wprowadzają rewolucję w dziedzinie finansów, a pewnie jeszcze wiele razy nas czymś zaskoczą.