Po wyeliminowaniu København w 1/16 finału Ligi Europy piłkarze Atlético wracają do rywalizacji w kolejnej rundzie, gdzie czeka Lokomotiw Moskwa. Lider Priemjer Liga to przeciwnik dysponujący mocniejszą kadrą niż Duńczycy, a gracze Diego Simeone postarają się wykorzystać atut własnego boiska w pierwszym spotkaniu. Do starcia dojdzie w czwartek o 19:00.
Żeleznodorożniki ubiegły sezon zakończyli na ósmej pozycji, a promocję do Europa League zapewnili sobie poprzez zdobycie krajowego pucharu. Z tego względu zmagania rozpoczęli od razu od fazy grupowej, gdzie ich rywalami były zespoły Sheriffa Tiraspol, Fastavu Zlín oraz København. Drużyna ze stolicy Rosji zajęła pierwsze miejsce z jedenastoma punktami w sześciu meczach. W fazie pucharowej pierwszym przeciwnikiem było Nice. Zwycięstwo 3-2 na terenie rywala zapewnił hat-trick Manuela Fernandesa, a awans do 1/8 przypieczętowała wygrana 1-0 w rewanżu. To ich najlepsze osiągnięcie w europejskich pucharach od sezonu 2003/04, kiedy udało się awansował do fazy pucharowej Ligi Mistrzów. Co ciekawe, wtedy drużynę prowadził jej obecny opiekun – Jurij Siomin.
Siomin jest byłym piłkarzem, który w latach 70. XX wieku grał w Lokomotiwie, ale ikoną klubu został jako szkoleniowiec. Po zawieszeniu butów na kołku czterokrotnie podejmował się prowadzenia Kolejarzy (1986-90, 1992-05, 2009-10 i od 2016). Doprowadził klub do dwóch mistrzostw kraju, triumfu w pięciu edycjach Pucharu Rosji oraz dwóch półfinałów Pucharu Zdobywców Pucharu. W 2006 roku pełni funkcję… prezesa, ale wytrzymał tylko rok na stanowisku.
W ostatniej dekadzie Lokomotiw nie był zaliczany do krajowych potentatów i tylko raz udało mu się stanąć na podium ligowych rozgrywek. W klubie brakowało stabilizacji, która szczególnie była widoczna na stanowisku trenera. Przed ubiegłym sezonem ponownie postawiona na Siomina, który na dzień dobry zdobył Puchar Rosji, a w obecnym sezonie jego piłkarze pewnie przewodzą ligowej stawce. Na dziewięć kolejek przed końcem przewaga nad drugim Krasnodarem wynosi siedem punktów. Licząc wszystkie rozgrywki, Rosjanie są niepokonani od dziesięciu spotkań, ale tylko trzy z nich miały miejsce w 2018 roku.
Intensywność i tryb meczowy zdecydowanie różnią się w przypadku Atleti i Lokomotiwu. W Rosji przerwa w rozgrywkach trwała prawie trzy miesiące i dopiero na początku marca liga przebudziła się z zimowego snu. Klub jednak nie próżnował i dobrze przygotował się na europejską przygodę w sparingach, o czym przekonało się Nice, co wyżej zostało już opisane. W czasie, który moskwianie przeznaczyli na regenerację i przygotowania, Rojiblancos zdążyli rozegrać siedemnaście potyczek o stawkę. W teorii świeżość mogłaby być zatem po stronie gości, lecz należy pamiętać, że Diego Simeone i jego sztab słyną z doskonałego przygotowania fizycznego.
W zespole Lokomitiwu nie brak znanych graczy, a z tych o największych nazwiskach i ciekawej przeszłości należy wymienić Vedrana Ćorlukę, Igora Dienisowa, Manuela Fernandesa, Jeffersona Farfána czy Édera – strzelca zwycięskiej bramki dla Portugalii w finale Euro 2016. Polskich kibiców z kolei mogą interesować poczynania Macieja Rybusa. Fernandesowi zdarzyło już się rywalizować przeciwko Atlético w Lidze Europy, a miało to miejsce osiem lat temu, kiedy grał w Valencii. Strzelił nawet wówczas gola w pierwszym ćwierćfinałowym spotkaniu rozegranym na Mestalla. Do dalszej fazy awansowali jednak gracze z Madrytu, którzy później zdobyli trofeum. 31-latek w obecnym sezonie z sześcioma bramkami na koncie jest najlepszym strzelcem drużyny w Europa League. Więcej ma tylko Aritz Aduriz z Athleticu.
STARCIA Z DRUŻYNAMI Z ROSJI/ZSRS W EUROPEJSKICH PUCHARACH
Bilans ogólny: 10 meczów (5 zwycięstw, 2 remisy, 3 porażki; bramki: 16-16)
Bilans w PUEFA/LE: 3 mecze (zwycięstwo, remis, porażka; bramki: 4-5)
Lokomotiw – Atlético 3-3 (faza grupowa Pucharu UEFA, 25 października 2007 r.)
Bilaletdinow 27’, Odemwingie 61’, 64’ – Agüero 16’, 85’, Forlán 47’
FORMA
Atlético (PZZZZ):
Barcelona – Atlético 1-0 (LaLiga, 4 marca)
Atlético – Leganés 4-0 (LaLiga, 28 lutego)
Sevilla – Atlético 2-5 (LaLiga, 25 lutego)
Atlético – København 1-0 (Liga Europy, 22 lutego)
Atlético – Athletic 2-0 (LaLiga, 18 lutego)
Lokomotiw (RZZPR):
Lokomotiw – Spartak 0-0 (Priemjer Liga, 4 marca)
Lokomotiw – Nice 1-0 (Liga Europy, 22 lutego)
Nice – Lokomotiw 2-3 (Liga Europy, 15 lutego)
Lokomotiw – Ferencvárosi 1-2 (towarzyski, 10 lutego)
Lokomotiw – Strømsgodset 2-2 (towarzyski, 9 lutego)
SYTUACJA KADROWA
Atlético
W treningach nie uczestniczy obecnie tylko Stefan Savić i jest on jedynym graczem, z którego nie może skorzystać Diego Simeone. Argentyńczyk testował wyjściową XI na mecz z Rosjanami, w której mają zajść dwie zmiany w porównaniu z ostatnim meczem przeciwko Barcelonie. Na prawej obronie Šime Vrsaljko zostanie zastąpiony przez Juanfrana, natomiast w drugiej linii Ángel Correa zagra kosztem Gabiego.
Przewidywany skład
Lokomotiw
Jurij Siomin pozostawił w Moskwie dwóch napastników – Farfána oraz Ariego. Pierwszy nabawił się urazu uda w rewanżowym spotkaniu z Nice, a Brazylijczyk wrócił niedawno po kontuzji więzadeł krzyżowych i nie zagrał w ostatnim meczu ligowym jako środek zapobiegawczy. Trener przyznał, że nie chce ryzykować zdrowia piłkarzy, mając na uwadze finisz sezonu. Do gry wrócić może natomiast Ćorluka, który uporał się z kontuzją ścięgna Achillesa, a w ostatnich trzech meczach siedział tylko na ławce rezerwowych.
Przewidywany skład
SĘDZIA
Mecz poprowadzi Duńczyk Jakob Kehlet. 37-latek urodził się w miejscowości Lystrup i od 2009 roku sędziuje w Superligaen, a dwa lata później uzyskał status arbitra międzynarodowego FIFA.
W obecnym sezonie, oprócz meczów na krajowym podwórku, zanotował jedno spotkanie eliminacji Ligi Mistrzów oraz pięć Ligi Europy, w tym cztery w turnieju głównym. W fazie grupowej oraz 1/16 finału rozdał trzynaście żółtych i jedną czerwoną kartkę oraz podyktował rzut karny.
Kehlet do tej pory nie czuwał nad przebiegiem pojedynków z udziałem Atlético czy Lokomotiwu.
TRANSMISJA
TVP Sport (początek od 18:55).