Postanowiłeś zostać kibicem Atletico Madryt? Urzekła Cię gra drużyny i teraz chcesz śledzić jej rozgrywki na bieżąco? Świetny pomysł, bo Atletico to klub z bogatą historią i tradycjami, a także wieloma sukcesami na koncie. Co musisz wiedzieć, by móc nazywać się kibicem Atletico?
Atletico Madryt – utytułowany hiszpański klub
Atletico de Madrid gra obecnie w najwyższej hiszpańskiej lidze piłkarskiej. Mecze domowe rozgrywa od roku 2017 na stadionie Wanda Metropolitano, który mieści do 68 tys. kibiców. Atletico powstało w roku 1903 i jest czołowym klubem hiszpańskim, zaraz po Realu Madryt i Barcelonie. Ma wiele kibiców zarówno w Hiszpanii, jak i Europie czy na świecie, zwłaszcza w Ameryce Południowej, skąd jest wielu piłkarzy grających w Atletico. U najlepszych zagranicznych bukmacherów znajdziesz w ofercie zakłady na mecze Atletico Madryt. Warto kibicować tej ekipie i obstawiać mecze, bo można także coś zarobić.
Co musisz wiedzieć o Atletico Madryt?
Jest garść informacji i ciekawostek, które każdy kibic Atletico powinien znać i umieć wyrecytować chociażby obudzony w środku nocy! Oto pięć z nich.
Ważne statystyki
Najważniejsze dane o Atletico dotyczą zdobytych tytułów. Drużyna jest trzecią ekipą pod względem zdobytych mistrzostw Hiszpanii i ma też na koncie wiele innych sukcesów:
- 10 razy wygrała Mistrzostwo Hiszpanii, w latach: 1940, 1941, 1950, 1951, 1966, 1970, 1973, 1977, 1996 i 2014.
- 10 razy zdobyła Puchar Hiszpanii, w latach: 1960, 1961, 1965, 1972, 1976, 1985, 1991, 1992, 1996 i 2013.
- Wygrała pięć razy Superpuchar Hiszpanii, w latach: 1940, 1941, 1951, 1985, 2014.
- Wygrała trzykrotnie Puchar UEFA/ Ligę Europy: w 2010, 2012 i 2018 roku.
- Trzykrotnie zdobyła Superpuchar Europy – w 2010, 2012 i 2018.
- Wygrała Puchar Zdobywców Pucharów raz w 1962 roku, Puchar Interkontynentalny w 1974 oraz Puchar Intertoto w 2007.
Naj, naj, naj
Rekordzistą w liczbie występów w Atletico Madryt jest Gabi z 413 meczami. Najlepszym strzelcem zaś pozostaje Fernando Torres z 121 bramkami w 348 meczach. Najdroższym zawodnikiem ekipy jest Antoine Griezmann, warty około 120 mln euro.
Główni rywale
Oczywiście największymi rywalami Atletico Madryt są FC Barcelona i Real Madryt – dwa kluby, które osiągnęły więcej niż Atletico w lidze hiszpańskiej i w rozgrywkach europejskich. Najczęściej Atletico spotyka się nie z rywalem zza między, czyli także grającym w Madrycie Realem, ale z FC Barceloną. Kibice Realu i Atletico za sobą nie przepadają, podobnie zresztą kibice Altetico i Barcelony. Napięte relacje są także z kibicami Athletic Bilbao. Co ciekawe, kibice Atletico przyjaźnią się z kibicami Ruchu Chorzów. Wspierają się na meczach w Hiszpanii i w Polsce. Kibice Atletico w Madrycie tworzą grupę Frente Atletico, która liczy nawet 150 członków. To ta organizacja przygotowuje oprawę stadionową meczów.
Maskotka i świętowanie zwycięstw
Maskotką drużyny jest szop zwany Indi. Ubrany w strój sportowy Atletico i z indiańskim pióropuszem na głowie pojawia się na meczach domowych, a także podczas celebrowania zwycięstw. Imprezy po wygranych meczach czy turniejach kibice Altetico tradycyjnie organizują pod Fontanną Neptuna, Fuente de Neptuno, w Madrycie.
Klubowe przezwiska, logo i barwy
Barwy Atletico to biel i czerwień, stąd zresztą jedno z przezwisk drużyny – Los Rojiblancos, czyli czerwono-biali. To jednak nie jedyna nieoficjalna nazwa, którą określa się Atletico. Mówi się też na nich w skrócie El Atleti, a także Los Indios, co powstało w latach 70., kiedy wielu zawodników Ameryki Południowej zaczęło grać w ekipie z Madrytu. Najciekawszym przezwiskiem jest chyba Los Colchoneros, co dosłownie oznacza wytwórcy materacy. Skąd taka dziwna nazwa? Podobno pierwsze koszulki klubowe przypominały wzór materaca. Jeśli chodzi o logo, to przedstawia ono niedźwiedzia i drzewo poziomkowe, co symbolizuje herb Madrytu. Obramowanie to niebieski trójkąt z siedmioma gwiazdami symbolizującymi gwiazdozbiór Wielkiej Niedźwiedzicy. Oczywiście do logo trafiły także czerwone i białe paski, czyli klubowe barwy.
348 bramkami w 121 meczach..
Ruch Gorzów..
wymieniać dalej?
Los Colchoneros nie dlatego, że pierwsze koszulki przypominały materace tylko dlatego, że pierwsze barwy klubowe były niebieskie i białe. To najtańsze kolory stosowane wtedy w produkcji materacy. Ponoć
Gabi nie jest rekordzistą występów. Dramatycznie słaby tekst.
Najdroższym piłkarzem dotąd w Atléti jest Joao Felix. Na Wanda Metropolitano trafił za 136 mln euro z Benfiki Lisbony… Poza tym Atletic Bilbao i Atlético Madryt żyją w zgodzie bo początki klubu Atléti właśnie są tam…..w krainie Basków. Początkowo tam grali ale że niektórzy zaczęli indianie studiować w Madrycie więc założyli własny klub w Madrycie gdzie już był Real Madryt finansowany przez samego Króla dlatego też nazywają się królewscy…. Początkowo Bilbao wygrywał aż nie pojawił się Luis Aragones i potem znany już Diego Cholo Pablo Simeone….